CDC radzi, jak uchronić się przed koronawirusem w Boże Narodzenie
Wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały zestaw zaleceń, które szczegółowo opisują, w jaki sposób można chronić się podczas świątecznych spotkań przed zakażeniem koronawirusem.
Zalecenia CDC obejmują już znane i stosowane środki ostrożności, ale instytucja uzupełniła swoje wytyczne o kilka nowych strategii, takich jak zwrócenie uwagi na zachowania gości w kilku ostatnich tygodniach przed świętami czy ograniczenie czasu trwania spotkań.
Spotkaj się z rodziną na zewnątrz
Istnieje wiele dowodów na to, że aktywności na świeżym powietrzu są zazwyczaj znacznie bezpieczniejsze niż przebywanie w pomieszczeniach.
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową – a zatem unosi się w powietrzu – i łatwo rozprzestrzenia się w pomieszczeniach, szczególnie w budynkach o słabej wentylacji.
– Podczas przebywania na zewnątrz można zachowywać dystans, ponadto przepływ powietrza jest zwiększony, więc pozwala to ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa – powiedziała dr Jennifer Schuster, dyrektor programu stypendialnego na rzecz chorób zakaźnych w Children's Mercy Hospital w Kansas City w stanie Missouri.
Dr Robert Glatter, lekarz medycyny ratunkowej w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku mówi, że wiatr rozsiewa cząsteczki wirusa, nawet jeśli ludzie znajdują się bliżej niż w odległości 1,8 m od siebie. Mimo to ważne jest, aby nosić maseczkę, gdyż to pomaga chronić się przed większymi kroplami z dróg oddechowych.
Jeśli ty i twoi goście zdecydujecie się zjeść obiad na świeżym powietrzu, będzie to znacznie bezpieczniejsze niż w domu. Noś maskę między poszczególnymi turami jedzenia i picia, ponieważ wtedy istnieje zwiększone ryzyko zarażenia się wirusem.
Zwracaj uwagę na dane dotyczące transmisji wirusa w twojej okolicy
Zapoznanie się z informacjami na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa na obszarze twjego pobytu to dobry sposób na oszacowanie lokalnego ryzyka.
Według Schuster osoby, które mieszkają na obszarze o wyższych wskaźnikach transmisji lub podróżują tam, są bardziej narażone na COVID-19. Nie zawsze jest oczywiste, kto ma COVID-19. Niektóre osoby zarażone koronawirusem mogą nie mieć objawów, a mimo to nadal rozprzestrzeniać wirusa.
Ogranicz czas trwania spotkań
To, w jaki sposób zachorowanie na COVID-19 będzie przebiegało u danej osoby, w dużej mierze zależy od tego, na jaką część wirusa była narażona i jak długo. Ogólnie rzecz biorąc, im mniej czasu trwa kontakt z osobą chorą na COVID-19, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania.
Nie ma magicznego czasu, który zagwarantuje, że spotkanie będzie bezpieczne. Sprowadza się to do wielu czynników: przepływu powietrza, wentylacji, wiremii, podatności osoby oraz tego, czy uczestnicy spotkania noszą maseczki.
Ogranicz liczbę uczestników spotkania
Im więcej osób jest w pobliżu, tym większe ryzyko COVID-19. Zatem im mniej osób będziesz gościć, tym bezpieczniejszy będziesz ty i twoi goście.
Najważniejszą rzeczą wciąż pozostaje fizyczny dystans. Łańcuch transmisji zachodzi, gdy ludzie tracą czujność, zwłaszcza jeśli piją alkohol, zbliżają się do siebie, mówią głośniej i zdejmują maski. Właśnie ten fakt zwiększa potencjał transmisji.
Noś maseczkę
Dystans fizyczny i noszenie maseczki to dwie najlepsze rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Maski to pewnego rodzaju mur pomiędzy kroplami oddechowymi innych osób.
Prawidłowo dopasowana maska N95 obniży twoje ryzyko nawet bardziej niż standardowa maska z tkaniny lub maska chirurgiczna. Maski powinny być również noszone nie tylko w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz.
Pamiętaj o higienie rąk
Odkażaj często dotykane powierzchnie, takie jak klamki, piloty telewizyjne i lodówki – i myj ręce.
Mycie rąk to jeden z najlepszych sposobów ochrony przed COVID-19. Należy myć je dokładnie i często: po wejściu do domu z zewnątrz, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety (przed też!), przed dotknięciem twarzy i... zawsze, gdy są brudne.